
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Packaging | Reel |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Power Dissipation | 500 mW |
| High Level Output Current | 5.2 mA |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Logic Function | Multiplexer, Mux |
| Number of Inputs | 8 |
| Supply Type | Single |
| Number of Outputs | 1 |
| Independent Circuits | 1 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Output Lines | 2 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Logic Family | MC74HC |
Stock: 2804
Distributors
pcbx
Unit Price$0.29410
Ext.Price$0.29410
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.29410 | $0.29410 |
| 10 | $0.20433 | $2.04330 |
| 25 | $0.18296 | $4.57400 |
| 50 | $0.17011 | $8.50550 |
| 100 | $0.15816 | $15.81600 |
| 300 | $0.14892 | $44.67600 |
| 500 | $0.14021 | $70.10500 |
| 1000 | $0.13764 | $137.64000 |
| 3000 | $0.13197 | $395.91000 |
| 5000 | $0.12653 | $632.65000 |
